METODA POMIARU KLUCZOWEGO PARAMETRU PULPY ARAMIDOWEJ

Kontrola jakości surowców w firmie Gambit ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów jakości, wytrzymałości oraz bezpieczeństwa użytkowania produkowanych płyt uszczelkarskich (daw. Klingeryt).

Prowadzone pomiary i analizy umożliwiają monitorowanie i utrzymanie odpowiednich parametrów surowca, co w głównej mierze przekłada się na produkt finalny – uszczelki do połączeń kołnierzowych. Płyta uszczelkarska to kompozyt włóknisto – elastomerowy, gdzie decydującą rolę odgrywa pulpa para-aramidowa i kauczuk, gdzie za wytrzymałość mechaniczną odpowiada pulpa natomiast za elastyczność kauczuk. W trosce o najwyższą jakość produkowanych płyt uszczelkarskich przeprowadza się testy stopnia rozwłóknienia pulpy w Laboratorium Kontroli Jakości firmy Gambit, przed wprowadzeniem każdej partii  do produkcji.

 

Pulpa para-aramidowa - właściwości głównego surowca w produkcji płyt uszczelkarskich

Pulpa para-aramidowa to syntetyczna, silnie sfibrylizowana postać włókna aramidowego, która znana jest ze swojej niezwykłej wytrzymałości mechanicznej. Jest również odporna na działanie wysokiej temperatury, chemikaliów i promieniowania UV.

Istotną cechą pulpy jest stopień jej rozwłóknienia, związany ze stopniem obróbki chemiczno-mechanicznej włókna podczas procesu mielenia i uszlachetniania. To z kolei ma wpływ na jego powierzchnię właściwą oraz pęcznienie, a w efekcie końcowym na doskonałe wzmocnienie gotowego wyrobu. Istotne jest osiągnięcie odpowiedniego rozwłóknienia pojedynczych włókienek aramidowych w celu maksymalnego zwiększenia ich powierzchni. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, pulpa para-aramidowa znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w produkcji płyt uszczelniających.                 

Rys.1 Pulpa para-aramidowa - opracowanie własne.                                                               Obraz zawierający jedzenie Opis wygenerowany automatycznie przy niskim poziomie pewności

 

 

 

 

 

Pomiar stopnia rozwłóknienia metodą Schoppera-Riegla

W firmie Gambit, kontrola jakości pulpy para-aramidowej odbywa się m.in. poprzez pomiar stopnia jej rozwłóknienia metodą Schoppera-Riegla. Jest to jedna z technik stosowanych w przemyśle do oceny jakości włókien aramidowych i zapewnienie zgodności z wymaganiami technicznymi. Pomiar odbywa się za pomocą aparatu Schoppera-Riegla, w którym stopień rozwłóknienia mierzy się metodą pomiaru odsączania zawiesiny pulpy w wodzie, a wynik wyrażany jest w stopniach Schoppera-Riegla (°SR) w zakresie od 0 do 100.

Dla zapewnienia najwyższych możliwych parametrów technicznych i użytkowych Gambit zaopatruje się w pulpę o nazwie Kevlar® od wiodącego światowego producenta DuPont®.

Rys.2 Aparat Schoppera-Riegla (źródło własne).